Rok 2021 - Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

„Popołudnie z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” w naszej szkole

     Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Bywał nazywany poetą spełnionej Apokalipsy, jaką okazała się II wojna światowa. Jego tragiczne losy gorzko skomentował Stanisław Pigoń, historyk literatury polskiej, mówiąc: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów.” Właśnie takim „brylantem" był niezwykle utalentowany Baczyński, który razem z innymi żołnierzami Armii Krajowej, 1 sierpnia 1944 roku przystąpił do walki w powstaniu warszawskim. Przypadek, a może po prostu zły los, sprawił, że wraz ze swoim plutonem został odcięty od macierzystego batalionu noszącego nazwę „Parasol”. Dołączył więc do innego oddziału, toczącego walki w okolicach placu Teatralnego. Tam, czwartego dnia powstania, dosięgnęła go kula wystrzelona przez niemieckiego snajpera. Poeta zginął w czwartym dniu powstania. Żył krótko, bo tylko 23 lata. Mimo to, młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań. Wśród wielu, bogatych pod względem formy i treści, utworów poetyckich odnaleźć można wzruszający wiersz zatytułowany „Rodzicom”. Ten niezwykle przejmujący tekst zawiera głębię uczuć i przeżyć poety, prezentując jego osobiste myśli i stanowiąc literacki portret kochającego syna, wybitnego artysty oraz niezłomnego żołnierza. A oto jego fragment:

A otóż i macie wszystko.
Byłem jak lipy szelest,
na imię mi było Krzysztof,
i jeszcze ciało - to tak niewiele.

Dlatego w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Nasza szkoła również przyłączyła się do uroczystych obchodów setnej rocznicy urodzin tego wybitnego Polaka, przygotowując uroczystość pod nazwą „Popołudnie z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, która odbyła się 23 listopada 2021 r. Młodzież klas VII i VIII spędziła czas na oglądaniu fragmentu filmu zrealizowanego na kanwie biografii tego poety. Wysłuchała kilku piosenek, w których autorem tekstu był właśnie Krzysztof Kamil Baczyński. Uczniowie wzięli też udział w szkolnym konkursie recytatorskim, deklamując najbardziej znane wiersze tego poety, jak np. „Sur le pont  d’Avignon”, „Z głową na karabinie”, „Elegia o … (chłopcu polskim)”, „Mazowsze” czy „Biała magia”. Sukcesem konkurs zakończył się dla Aleksandry Szwed, która zdobyła I miejsce. Komisja nagrodziła jeszcze: Noelię Dobrowolską (II miejsce), Olgę Jensz (III miejsce) i Aleksandrę Parę (wyróżnienie).   

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom konkursu. Dziękujemy także uczniom zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości - Mateuszowi Kolakowi, Rafałowi Tokarskiemu, Nikodemowi Stawarzowi i Bartłomiejowi Mindzie, a także jury konkursu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Barbara Socha

FOTORELACJA

8e4814906398ab0a36d20bc2a47d0763.jpg
ea5f3f6b68e2ef937c8b6d192f9ebc27.jpg
e22e8c4861cb2b23c6f16c5fb0802c9f.jpg
db024a28be28cbeeda2c6e53970e3f3e.jpg
80d7767962aff3513497015c045aa266.jpg
3e785efaf9faea189f04b62c9489fc40.jpg